Na nedjeljnim izborima za zastupnike u Europskom parlamentu dogodilo se nešto što se nije dogodilo od proširenja Europske unije na istok 2004. godine – za zastupnika nije izabran nijedan romski kandidat ili kandidatkinja. Iako Europa nije politički skrenula radikalno udesno kao što se najavljivalo, lijevi centar i zeleni imat će osjetno manji broj zastupnika, dok su velike grupacije, ponajprije Europska pučka stranka (EPP) ali i Progresivni savez socijalista i demokrata (S&D), po broju zastupnika ostale otprilike iste.
Za razliku od prethodna dva saziva Parlamenta u kojemu su se za boljitak Roma zalagala po četiri zastupnika, ovogodišnji izbori donijeli su veliku negativnu promjenu što se tiče političke reprezentacije Roma u jednom od najviših tijela Europske unije. Time u pitanje dolaze različite inicijative kojima se radilo na promociji rasne jednakosti i borilo protiv diskriminacije, primjerice Međuskupina za antirasizam i različitost (ARDI) koju je vodila zastupnica Soraya Post i koja je brojila više od 200 članova iz različitih klubova zastupnika. Upitno je i provođenje odluka u sklopu EU-ovog strateškog okvira za Rome, kao i uzimanje u obzir potreba i interesa Roma prilikom donošenja idućeg europskog budžeta 2028. godine.
Usprkos tome što nitko od osam romskih kandidata i kandidatkinja iz pet zemalja nije uspio ući u Parlament, nade se polažu u činjenicu da su velike stranke ostale relativno nedirnute i da će europska politika nastaviti biti centristička. Pored toga, snažno zagovaranje sada se očekuje od drugih aktera, ponajprije civilnog društva, jer zabrinjavajuća je činjenica da najmanje šest milijuna Roma i Romkinja u Europi više nemaju svog predstavnika na najvišoj razini Europske unije.