Danas je Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. Na današnji je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj te su ga Ujedinjeni narodi donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na Holokaust 2005. godine proglasili danom sjećanja na sve žrtve Holokausta. Od tada se svake godine diljem svijeta obilježava ovaj važan dan nizom programa sjećanja i inicijativa, a ovogodišnje obilježavanje odvija se na temu doma i pripadanja naglašavajući humanost žrtava i preživjelih kojima su počinitelji oduzeli dom i osjećaj pripadanja.
Na isti je dan 2000. godine usvojena Stokholmska deklaracija kojom je osnovana Radna skupina za međunarodnu suradnju u obrazovanju, sjećanju i istraživanju Holokausta – poznata kao Međunarodni savez za sjećanje na holokaust (IHRA). Prioritet je jačanje svijesti o Holokaustu, u skladu s temeljnim europskim i civilizacijskim vrijednostima, navode iz Vlade Republike Hrvatske, koja je na sjednici održanoj 20. siječnja 2023. godine povodom predsjedanja Međunarodnim savezom sjećanja na Holokaust, usvojila Radnu definiciju antisemitizma, Radnu definiciju antiromskog rasizma i diskriminacije te Radnu definicija koja se tiče poricanja i iskrivljavanja istine o Holokaustu.
Radna definicija izraz je svijesti da se treba usprotiviti poricanju Holokausta i iskrivljavanju činjenica o njemu, da ih treba osuditi na nacionalnoj i međunarodnoj razini te da ih je potrebno preispitati na globalnoj razini, izjavio je premijer Plenković.
Zastupnik Kajtazi u svom obraćanju u Hrvatskom saboru naglasio je da židovska zajednica u Republici Hrvatskoj upravo u korištenju pozdrava Za dom spremni vidi poricanje Holokausta i traži pravno obvezujuće rješenje kroz Kazneni zakon na način da se korištenje tog pozdrava i negiranje Holokausta jasno i eksplicitno navede u Kaznenom zakonu kao djelo koje se kažnjava. Ja ih u tome, kao njihov zastupnik i pripadnik stradalničkog naroda, u potpunosti podržavam, zaključuje Kajtazi.
Holokaust je naziv koji predstavlja sistematski državni progon i genocid nad različitim etničkim, vjerskim i političkim skupinama ljudi tijekom Drugog svjetskog rata od strane nacističke Njemačke i njezinih suradnika. Za stradanje Židova u Drugom svjetskom ratu rabi se i naziv šoa što označava katastrofu odnosno opustošenje. Uz Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta valja podsjetiti i na Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu / Samudaripen koji se obilježava svake godine 2. kolovoza kao dan sjećanja na sve romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu. Na taj datum 1944. godine u koncentracijskom logoru Auschwitz, u samo jednom danu, ubijeno je 2897 Roma.
Gdje je Anne Frank?
Danas se globalno prikazuje film Gdje je Anne Frank redatelja Arija Folmana od strane UNESCO-vih terenskih ureda. Film se temelji na dnevniku Anne Frank, a pripovijeda o sudbini obitelji u tajnom aneksu u Amsterdamu tijekom Holokausta i opisuje situaciju u današnjoj Europi iz perspektive Kitty, Anneine imaginarne prijateljice. U potrazi za svojom najboljom prijateljicom Kitty postaje svjedokinjom posljednjih mjeseci obitelji Frank u Holokaustu i Europi nakon Drugog svjetskog rata. Uz film su dostupni i razni edukativni materijali koji podučavaju učenike o povijesti holokausta, antisemitizmu, azilu i ljudskim pravima.