Dijalogija – pričajmo o tome! Edukacija o integraciji Roma

Foto: SRRH "KALI SARA"

Savez Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” partner je Festivalu suvremenog židovskog filma Zagreb u realizaciji Dijalogije – edukacijskih programa Festivala tolerancije u provedbi programa pod nazivom Edukacija o integraciji Roma. Dijalogija obuhvaća niz edukacijskih programa koje je razvila udruga Festival suvremenog židovskog filma Zagreb koja provodi takvo obrazovanje od 2009. godine.

Na dosad provedenim programima sudjelovalo je više od trideset i pet tisuća mladih. Dijalogija je započela s radom kao digitalna platforma u 2020. godini, a danas predstavlja objedinjeni naziv za obrazovne programe koji se razvijaju od 2009. godine. Suočeni s pomanjkanjem sadržaja koji su usmjereni prema informiranju i odgoju mladih u svrhu stvaranja kompetentnih, obrazovanih i društveno senzibiliziranih članova društva, Udruga u suradnji i uz potporu brojnih  institucija, pokrenula je niz inicijativa za formiranje široko dostupnih, pomno osmišljenih kulturno-edukativnih programa. Pomoću filmova i srodnih sadržaja učenicima se daje kontekst za intelektualan i emocionalan angažman na određenu temu koja se potom razrađuje kroz komunikaciju sa stručnjacima i ljudima koji dijele osobno iskustvo jer kako ističu u udruzi Festival suvremenog židovskog filma: Različitost ćemo razumjeti samo ako o njoj razgovaramo” zato ovaj projekt potiče dijalog o temama o kojima se (često) ne priča ili se priča radi ispunjenja forme. Razvijanjem interaktivnih sadržaja u digitalnoj i fizičkoj formi koji su inovativni i zanimljivi mladima, mlade se potiče da pričaju te da vode dijalog o tim temama. Programi su namijenjeni učenicima sedmih i osmih razreda osnovnih škola te učenicima srednjih škola. Dijalogija  je trenutno usmjerena na sljedeće teme: holokaust, integracija izbjeglica, integracija osoba s invaliditetom, suzbijanje vršnjačkog nasilja i integracija Roma.

SRRH “KALI SARA” ove godine je u suradnji sa Festivalom suvremenog židovskog filma – Festivalom tolerancije sudjelovao u Dijalogiji – Edukaciji o integraciji Roma koja se održala on line putem google meet platforme 31. siječnja 2022. godine. Publiku je činilo oko sto devedeset i sedam učenika sedmih i osmih razreda iz mnogih osnovnih škola diljem Hrvatske. U prvom dijelu programa, pogledani su filmovi “Doja, romska vila” koji kombinira romske tradicionalne priče i suvremene kulturne vrijednosti romske zajednice kroz inovativne vizualne jezike u sinergiji s tradicijskim slikarstvom te film “Započeti od nule” španjolske produkcije koji promiče društvo u kojem sva djeca ostvaruju svoj potencijal i u kojem vlada jednakost neovisno o rodnim, etničkim ili klasnim karakteristikama.

Nakon odgledanih filmova mladi su imali priliku upoznati voditeljicu programa Edukacije o integraciji Roma Ivanu Meštrov, voditeljicu izložbenih i kulturnih programa JFF Zagreb, dvije uspješne mlade Romkinje Leu Oršuš i Talitu Jašarevski, zatim predstavnice SRRH “KALI SARA” Dunju Jakopović, povjesničarku i kustosicu Romskog memorijalnog centra “Uštica” i Petru Medić, voditeljicu Središnje knjižnice Roma u Republici Hrvatskoj kao i zamjenicu pučke pravobraniteljice Tatjanu Vlašić.

Nakon odgledanih filmova i predstavljanja svih sudionica, voditeljica programa Edukacije o integraciji Roma Ivana Meštrov obratila se s nekoliko rečenica o samom programu Dijalogije koji se bavi raznim aktualnim temama o kojima se često u društvu ne govori dovoljno.

Dunja Jakopović i Petra Medić prisutnima su ukratko predstavile rad SRRH “KALI SARA”, razne programe, aktivnosti i projekte koje je do sada Savez proveo, na kojima trenutno radi te što sve planira provesti u budućnosti, ali i važnosti obrazovnih programa koje Savez provodi. Uslijedila je rasprava tijekom koje se razgovaralo o raznim elementima koji čine zajednički identitet Roma unatoč njihovoj rasprostranjenosti diljem svijeta, o romskoj glazbi, simbolima, pričama, bajkama, poslovicama, jeziku kao kohezivnim elementima. Tijekom diskusije često se referiralo na pogledane filmove koji su sažeto prikazali romske tradicionalne priče i suvremene kulturne vrijednosti romske zajednice te idealno društvo kojem bi svi trebali težiti, a u kojem bi sva djeca imala priliku ostvariti svoj potencijal te u kojem bi vladala jednakost neovisno o rodnim, etničkim ili klasnim karakteristikama. U diskusiju su se uključile i Lea i Talita koje su sve prisutne dirnule svojim životnim pričama, izazovima s kojima su se suočavale u raznim fazama života i poteškoćama s kojima su se suočavale tijekom svojeg odrastanja. Prisutnim učenicima poručile da i oni mogu uspjeti, ali da se ne smiju obazirati na poteškoće s kojima će se tijekom života susresti. Profesori i stručni djelatnici škola izrazili su želju za uspostavljanjem kontakta sa sudionicama kako bi se u budućnosti nešto slično moglo održati i u njihovim školama. Na samom kraju programa u diskusiju se uključila i zamjenica pučke pravobraniteljice Tatjana Vlašić koja je učenicima govorila o tome čime se uopće bavi pučka pravobraniteljica, kakvu pravnu podršku može dati Romima, kako tu pomoć ostvariti te je iznijela primjere uspješno rješenih pravnih postupaka.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime