Od 2. do 5. prosinca 2024. u Londonu su u okviru ovogodišnjeg predsjedanja Ujedinjenog Kraljevstva IHRA-om (Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust) održane plenarne sjednice s popratnim događanjima i predstavljanjima najnovijih IHRA-inih projekata, sve pod tematskim geslom “Usred bijela dana” (“In Plain Sight”) i s ciljem ukazivanja na važnost sjećanja na Holokaust i obrazovanja o njemu te na važnost borbe protiv suvremenih oblika antisemitizma, antiromizma i iskrivljavanja Holokausta.
Događanja su započela Konferencijom o ulozi umjetne inteligencije (UI) u podučavanju o Holokaustu, u njegovom istraživanju i sjećanju na njega. Razmatrali su se načini na koje UI može doprinijeti očuvanju sjećanja, poboljšati pristup arhivskim materijalima i biti alat u sprječavanju iskrivljavanja istina o Holokaustu. S druge strane, konferencija se pozabavila i etičkim prijeporima i rizicima od stvaranja dezinformacija koje korištenje UI-ja može proizvesti.
U Londonu se održala i sesija o borbi protiv antisemitizma, na kojoj su okupljeni delegati, stručnjaci u različitim disciplinama, podijelili svoja iskustva i prakse u ovom području.
Plenum je bio prilika da se oda počast Yehudi Baueru, počasnom predsjedniku IHRA-e, profesoru i istaknutom povjesničaru Holokausta, koji je preminuo u listopadu ove godine. Svoj je posljednji sastanak kao glavna tajnica IHRA-e u Londonu odradila i Kathrin Meyer. Ona funkciju napušta nakon 17 godina predanog rada.
Među važnijim događajima plenarne sjednice objavljivanje je Preporuka za učenje o progonu i genocidu nad Romima tijekom razdoblja nacizma. Dokument kojeg su izradile romske civilne udruge prihvatilo je svih 35 zemalja članica IHRA, a trebao bi služiti većem uključivanju povijesti genocida nad Romima u školske kurikulume i druge obrazovne programe. Projekt izrade Preporuka vodio je Miško Stanišić, osnivač i ravnatelj udruge Terraforming iz Novog Sada koja se bavi kulturom sjećanja, obrazovanjem o Holokaustu i borbom protiv antisemitizma i antiromizma. Veoma sam ponosan što su naše Preporuke ispunjene iskrenim, suvremenim glasovima i perspektivama Roma, rekao je za IHRA-in medijski servis Stanišić. One će, siguran sam, mnogim donositeljima odluka, predlagačima mjera i nastavnicima pomoći u boljem razumijevanju utjecaja prošlosti na sadašnjost, kao i u boljem razumijevanju kontinuirane povezanosti progona i genocida za vrijeme nacizma s današnjim romizmom.
U vezi s objavljivanjem Preporuka, održana je treća IHRA-ina Konferencija o progonu i genocidu nad Romima s podnaslovom “Djelovanje, obrazovanje i antidiskriminacija”. Sudionici Konferencije detaljnije su se posvetili djelovanju Roma tijekom nacističog razdoblja i nakon njega, razvoju romskog pokreta te suvremenim izazovima u borbi protiv antiromizma.
Od ostalih događanja na londonskom plenumu, navest ćemo predstavljanje Portala za svjedočanstva o Holokaustu, na kojem se nalaze priče skupljene iz različitih britanskih institucija; zatim predstavljanje rezultata inicijative “Moj rodni grad”, u kojoj su učenici trebali istražiti povijest Holokausta u vlastitim lokalnim zajednicama; te naposljetku digitalnu izložbu “Holokaust u 80 predmeta”, na kojoj se o Holokaustu govori preko osobnih predmeta osoba koje su njime bile pogođene.
Iduće godine predsjedanje IHRA-om preuzima Izrael, a osim razrade planova vezanih uz to predsjedanje, dogovoreno je da će vođenje IHRA-e u 2026. preuzeti Argentina.