U izdanju međunarodnog akademskog nakladnika Brill objavljena je knjiga Shakira M. Pashova pod nazivom History of the Gypsies in Bulgaria and Europe: Roma. Urednici knjige su Elena Marushiakova, Vesselin Popov i Lilyana Kovacheva.
Ova je knjiga napisana i objavljena u sklopu istraživačkog projekta Roma Interbellum: Roma Civic Emancipation between the Two World Wars, koji je financiralo Europsko istraživačko vijeće (ERC), u okviru Programa Europske unije za istraživanje i inovacije Obzor 2020.
Kako je navedeno u predgovoru knjige, riječ je o prvoj publikaciji iz serije knjiga o povijesti i kulturi Roma. Sveobuhvatni cilj serije je uključiti romsku povijest i kulturu u glavne tokove europske i globalne akademske zajednice. Kako bi se postigao ovaj cilj, serija knjiga o romskoj povijesti i kulturi objavljivat će knjige iz širokog spektra disciplina koje nude inovativne, kritičke i, iznad svega, pouzdane uvide u povijest i kulturu Roma. oslanjajući se na kritičko ponovno čitanje i promišljanje povijesnih izvora i postojećih istraživanja.
Ovaj pristup označava kritičan zaokret u akademskim studijama romske povijesti i kulture. Ovo znanstveno područje je u prošlosti prečesto bilo zaprljano mitovima, stereotipima i pogrešnim tumačenjima, što je stvaralo ozbiljne prepreke razvoju modernog akademskog znanja kao zasebnog polja. Serija dovodi u pitanje prevladavajuće akademske narative, koji Rome predstavljaju kao neangažiranu, marginaliziranu zajednicu, pasivni objekt vladinih politika, analizirajući i kontekstualizirajući djelovanje Roma kao aktera sami po sebi, s vlastitim stavovima i vizijama za razvoj svojih zajednica. Na taj način knjige objavljene u Zbirci knjiga o povijesti i kulturi Roma doprinose da se romski glas čuje i razumijevanju romskih stavova. Ovaj pristup pogoduje uključivanju romske prošlosti i sadašnjosti u glavne tokove europske i globalne akademske zajednice, a ne zatvaranju romske povijesti i kulture u usku etničku kutiju kao neku vrstu akademskog geta, navode u predgovoru Elena Marushiakova, Vesselin Popov i Sofiya Zahova, urednici serije.
Informacije i podatke autor je preuzeo iz stranih i bugarskih izvora kao i iz legendi i mitova čiju je stvarnu vrijednost dugo proučavao. Uz to, koristio je i narodni folklor – priče, pjesme, poslovice, zagonetke, običaje, vjerske obrede i običaje.
Za urednike serije činjenica da ona započinje knjigom o povijesti i kulturi Roma Shakira Pashova od posebne je čak i simbolične važnosti:
Ne samo da je ovo prva sveobuhvatna knjiga romskog autora posvećena podrijetlu i povijesti Roma, nego ima i jedno drugo, puno opsežnije i nadasve značajnije značenje. Posljednjih godina razvio se lažni stereotip u akademskom radu na tu temu. Smatra da za povijest Roma nije potrebno poznavati i koristiti pisane povijesne izvore jer su ih napisali ne-Romi i ne dopuštaju da se glas Roma čuje u povijesti. Zagovornici ove teorije inzistiraju na davanju prioriteta usmenoj povijesti Roma. Ova se mantra može čuti posvuda, a izravna je posljedica još jedne jednako raširene lažne premise, naime da je pokret za građansku emancipaciju Roma produkt našeg vremena, a romska elita tvorevina doba modernog neoliberalizma.