U okviru projekta SURF and SOUND, održana je konferencija na temu online nasilja prema ženama, a koju je održala udruga B.a.B.e. u partnerstvu s Agencijom za elektroničke medije. Projekt je usmjeren na smanjenje pojave online nasilja prema ženama u društvu tijekom kojeg su objavljene i dvije publikacije – Analiza s preporukama javnih politika za borbu protiv online nasilja prema ženama u Hrvatskoj i Kodeks postupanja u slučaju online nasilja prema žanama.
Online nasilje prema ženama se događa u digitalnoj sferi – na digitalnim platformama, forumima, aplikacijama, odnosno korištenjem ICT tehnologija. Zbog njegove kompleksnosti, žrtvama je često teško razumjeti, a potom i objasniti nasilje s kojim su suočene, navode u svojoj publikacija Online nasilje prema ženama.
Nadalje u Analizi stoji da se uzroci online zlostavljanja prema ženama mogu promatrati na četiri kolosijeka i to kao neosviještenost i neinformiranost, trendovi razvoja i obilježja korištenja IKT koji pogoduju raširenosti online nasilja, nedostatak podataka i na dokazima utemeljene prilagodbe zakonodavnog okvira na nacionalnoj i EU razini te izazovi u provedbi propisa, mjere podrške i radu s (potencijalnim) počiniteljima nasilja. Nadalje, istaknuti su podaci Službe Europskog parlamenta za istraživanje koji navode da je 76 posto žena koje su doživjele online zlostavljanje promijenilo ponašanje na društvenim medijima, a 51 posto ih je nerado sudjeluje u raspravama.
Preporuke iznešene u Analizi dijele u nekoliko kategorija. Među preporukama utemeljenim na informacijama navode se nacionalne kampanje i ciljano istraživanje, programi usavršavanja za stručnjake i medijske profesionalce, obrazovanje za medijsku i digitalnu pismenost učenika i studenata i praćenje i istraživanje obrazaca pojavnosti online nasilja. Potom, prilagodba pravnog okvira temeljem analize i praćenja međunarodnih trendova, razvoj pravnih i operativnih instrumenata kojima se osigurava koordinacija aktera zduženih za suzbijanje i zaštitu od online nasilja te osnivanje međusektorskog tijela za suradnju i koordinaciju aktera u razvoju i primjeni pravnog okvira borbe protiv online nasilja spadaju među preporuke temeljene na pravnim ovlastima. Financiranje programa prevencije i potpore žrtvama online nasilja koje pružaju organizacije civilnog društva preporuka je koja se temelji na financijama, a one koje se temelje na organizaciji su jačanje organizcijskih i ljudskih kapaciteta u sustavima zaduženim za suzbijanje i zaštitu od online nasilja, razvoj i širenje usluga podrške žrtvama online nasilja, razvoj i promocija digitalnih platoformi za prijavu, informiranje i stručnu podršku žrtvama te razvoj programa psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja.
U konačnici, Kodeks postupanja u slučaju online nasilja nad ženama koji je kreiran u okviru projekta, želi osigurati učinkovit progon počinitelja te prevladati prepreke na putu dovođenja počinitelja pravdi uz stavljanje naglaska na senzibiliziran pristup žrtvi u svim fazama postupka i pred različitim tijelima, navode autori.