Kao i svako ljeto zadnjih stotinjak godina, u gradiću Appleby-in-Westmorland u sjeverozapadnoj engleskoj regiji Cumbriji od 6. do 12. lipnja održan je Sajam konja – Appleby Horse Fair – koji je okupio između deset i trideset tisuća ljudi iz cijele Europe. Sajam je prvenstveno osmišljen kao mjesto okupljanja Roma i Putnika, ali velik dio posjetitelja čine znatiželjni turisti.
Kako navode organizatori u izvješću, ovogodišnji je Sajam prošao po planu i bez većih incidenata. Glavne sajmišne aktivnosti održavale su se na Fair Hillu i Market Fieldu, osobito tijekom središnjeg dana u subotu 8. lipnja, a najupečetaljivije slike već se tradicionalno vežu uz kupanje konja u rijeci Eden. Za najzdravije i najsretnije konje i njihove vlasnike dodjeljuju se nagrade kako bi se promovirao primjeren odnos prema životinjama. Pored trgovanja konjima i različitim potrepštinama vezanim uz njihovo držanje, Sajam okuplja i druge tradicionalne obrte i zanimanja: izrađivače alata, posuđa, odjeće, zatim glazbenike i izrađivače glazbala te čitače dlanova i gataoce.
Sajam u Applebyju od velike je kulturne važnosti ne samo za britanske Rome i Putnike. Iako, naravno, postoje njegovi organizatori, Sajam nije ni u čijem privatnom vlasništvu niti se sudjelovanje na njemu naplaćuje, nego se poštuje i čuva načelo da Sajam pripada ljudima. O insajderskom značenju Sajma za romsku i putničku zajednicu govorio je pak u svom dokumentarnom romanu Mjesta zaustavljanja britanski autor Damian Le Bas: sajmovi poput Applebyja, kaže on, nude priliku da pratimo napredak u svojim životima. (…) Poliramo i kitimo svoje živote za taj dan i uspoređujemo ih sa životima drugih, potvrđujući njihov kontekst, potvrđujući njihovo značenje. Sajmovi su mjesta gdje se podsjećamo tko smo.