Sedmi paket mjera Vlade RH namijenjen zadržavanju niže cijene energije i zaštiti socijalno ranjivih skupina

Foto: vlada.gov.hr

Na sjednici Vlade Republike Hrvatske održanoj 6. rujna 2024. godine predstavljen je sedmi paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu. U ukupnoj vrijednosti 250 milijuna eura, mjere paketa usmjerene su na dva prioriteta: zadržavanje niske cijene energije i zaštitu najranjivijih društvenih skupina.

Iako će i dalje nastaviti subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, zbog promjena na europskom tržištu gdje se države sve više povlače iz politike intervencionizma doći će u narednom periodu do poskupljenja struje. Povećanje cijene ići će u dvije faze, za studeni će računi biti veći oko 6,5 posto, a za ostalih 3,5 posto računi će porasti u prvim mjesecima iduće godine. Bez ove mjere poskupljenje bi bilo veće, pa će tako za prosječno kućanstvo s godišnjom potrošnjom od 3000 kWh godišnji trošak za struju iznositi 482 eura umjesto 584 eura, koliko iznosi prosječna nesubvencionirana potrošnja.

Dok se mjera za subvencioranje struje odnosi na kućanstva, javni i neprofitni sektor te poduzeća, mjera za subvencioranje potrošnje plina odnosi se samo na kućanstva. I plin će tijekom narednih šest mjeseci poskupjeti za 10 posto, ali će godišnji trošak u prosječnom kućanstvu s godišnjom potrošnjom od 12.000 kWh, umjesto 680 eura, zahvaljujući mjerama iznositi 595 eura.

Za 159 tisuća kupaca korisnika toplinske energije, godišnji trošak za toplinu za prosječni stan od 60 m2 neće iznositi 377 eura, kolika je tržišna cijena, već 315 eura.

Dio sedmog paketa mjera odnosi se na naknade za troškove energije za ugrožene kupce energenata. Osobama u statusu ugroženog kupca, kojih je u Hrvatskoj 88.500, pripadaju korisnici osobne invalidnine, prava na inkluzivni dodatak prve, druge ili treće razine potpore, kojima nije osigurana usluga smještaja ili organizirano stanovanje, zatim korisnici zajamčene minimalne naknade, nacionalne naknade za starije osobe, novčane naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i civilne stradalnike iz Domovinskog rata. Svi navedeni imat će pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade iznosi 70 eura u obliku vaučera. Korisnici zajamčene minimalne naknade i dalje će imati pravo na naknadu troškova stanovanja, komunalne naknade, grijanja i vodne usluge.

Od 1. listopada ove do 31. ožujka iduće godine davat će se naknada i pružateljima socijalnih usluga. Iznos od 80 eura mjesečno davat će se pružateljima usluge pomoć u kući, 70 eura pružateljima usluge smještaja u udomiteljskoj obitelji, a od 140 do 540 eura, ovisno o broju korisnika, pružateljima usluge smještaja te organiziranog stanovanja i boravka. Ovom mjerom obuhvaćeno je više od 500 pružatelja socijalnih usluga te 2.500 udomiteljskih obitelji.

U paket su uključene i potpore 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura. Iznosi jednokratnih naknada koje će isplaćivati od listopada do prosinca ove godine kretat će se ovako:

  • za ukupno mirovinsko primanje do 350 eura, jednokratna naknada iznosit će 160 eura,
  • za primanje od 350,01 do 500 eura, naknada će iznositi 120 eura,
  • za primanje od 500,01 do 650 eura, naknada će iznositi 80 eura,
  • a za mirovinsko primanje od 650,01 do 840 eura, naknada će iznositi 60 eura.

Korisnicima obveznog mirovinskog osiguranja naknada će biti isplaćena u listopadu, umirovljenicima koji uz mirovinu hrvatskog mirovinskog sustava primaju i mirovinu iz inozemstva ili samo inozemnu mirovinu naknada će biti isplaćena najkasnije u prosincu, kao i zaposlenim umirovljenicima kojima zbroj ukupnog prihoda ostvarenog po osnovi zaposlenja odnosno obavljanja djelatnosti i mirovine ne prelazi iznos od 840 eura.

U sedmome paketu mjera nalazi se i potpora studentskim centrima. Osigurano je da cijena obroka ostane nepromijenjena (0,86 eura) u 25 gradova gdje je osigurana usluga prehrane za studente. Ova će potpora vrijediti do 30. rujna 2025. godine.

I posljednje, hrvatski branitelji korisnici novčane naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, hrvatski branitelji korisnici zajamčene minimalne naknade i hrvatski branitelji koji se vode u evidenciji nezaposlenih, ukupno više od 13.000 osoba, imat će pravo na jednokratnu novčanu naknadu u iznosu od 100 eura za ublažavanje rasta troškova života.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime