Romske i balkanske egipatske obitelji dobile su slučaj, a time i potencijalni presedan, protiv albanske vlade pred Europskim sudom za ljudska prava (ECtHR) zbog rasne segregacije u školi Naim Frasheri u Korçi, prenosi ERRC, koji je zastupao podnositelje zahtjeva. ERRC je slučaj donio direktno na strasburški sud, zaobilazeći nacionalne sudove, nakon što same vlasti nisu uspjele provesti proces desegregacije.
Škola Naim Frasheri nalazi se na periferiji grada Korçe i poznata je po visokom postotku učenika pripadnika romske i balkanske egipatske zajednice. Iako su školu prvotno pohađala sva djeca, i ona iz manjinskih skupa i etnički Albanci, roditelji potonjih počeli su upisivati svoju djecu u druge škole, zbog porasta broja djece romske nacionalnosti u razredima.
Valja podsjetiti na predmet “Oršuš i drugi protiv Hrvatske” koji je pokrenut protiv Republike Hrvatske 2003. godine od strane skupina hrvatskih državljanja romskog podrijetla. Podnositelji zahtjeva, djeca rođena između 1988. i 1994. godine u Orehovici, Podturenu i Trnovcu, pohađali su posebne razrede, u kojima su bili samo romski učenici, u osnovnim školama u selima Macinec, Podturen i Orehovica. Sud je tada ocijenio da nije postojala jasna i konkretna pravna osnova za raspoređivanje djece koja nisu dovoljno dobro poznavala hrvatski jezik u posebne razredne odjele te da nije bilo dokaza da je Hrvatska slično postupala u odnosu na neke druge učenike koji nisu dobro poznavali hrvatski jezik u nekim drugim dijelovima Hrvatske.
U slučaju segregacije djece u Albaniji Sud je utvrdio da je Albanija prekršila članak 1. Protokola br. 12 Europske konvencije o ljudskim pravima propustivši provođenje brzih i sveobuhvatnih mjera desegregacije u osnovnoj školi koju pohađaju gotovo isključivo romska i balkanska egipćanska djeca.