Vlada Kanade proglasila 2. kolovoz službenim Danom sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu

Foto: pixabay.com

Nakon godina napornog rada i predanosti organizacija i pojedinaca te preživjelih Roma i Sinta iz Drugog svjetskog rata, vlada Kanade konačno je 12. kolovoza službeno priznala genocid nad Romima i Sintima, koji se dogodio tijekom holokausta, jednoglasno usvojivši zahtjev da 2. kolovoz postane službeni dan komemoracije i sjećanja.

Ovo povijesno bitno priznanje dogodilo se na 86. rođendan kanadsko-romskog aktivista, povjesničara i lingvista, Ronalda Leea, jednog od osnivača Centra za romsku zajednicu u Torontu, a koji je napore za navedeno priznanje vodio od 1998. godine, sve do smrti prošle godine. Organizacija Romanipe iz Kanade, koja je i inicirala priznavanje, u suradnji s Muzejom holokausta u Montrealu, obilježila je putem interneta petu po redu komemoraciju romskim žrtvama genocida u Drugom svjetskom ratu.

Središnje vijeće njemačkih Sinta i Roma ove godine je, također, organiziralo virtualnu komemoraciju u kojoj su sudjelovali i Romi i Sinti koji su preživjeli genocid te visoki dužnosnici, poput predsjednik Austrije, Sjeverne Makedonije, Rumunjske, predsjednica Slovačke i drugi.

https://www.facebook.com/sameerzuberimp/videos/296540884988071/

Njemačka je 1982. godine priznala genocid nad Romima i Sintima i to nakon štrajka glađu dvanaesterice Sinta na spomen-mjestu nekadašnjeg koncentracijskog logora Dachau. Ova akcija pretvorila se u ključni događaj za pokret za građanska prava Sinti i Roma u Njemačkoj. Štrajk je dobio određenu moralnu težinu kroz sudjelovanje preživjelih u koncentracijskim logorima – Jakoba Bambergera, Hansa Brauna i Franza Wirbela. Europski parlament je pak tek 2015. godine usvojio rezoluciju kojom se 2. kolovoza službeno priznaje kao službeni dan komemoracije.

Valja naglasiti da je datum 2. kolovoz simbolično izabran u sjećanje na 2. kolovoz 1944. godine kada je u zloglasnom Auschwitzu od SS-a dovršen proces likvidacije svih preostalih Roma, njih 2898. Tako je i ustaški režim na Ušticama izdvojio romske logoraše od ostalih stradalačkih naroda. Ove godine se po deveti put u Uštici pokraj Jasenovca održala komemoracija stradalima, a ovogodišnji program uveličalo je i svečano otvorenje Romskog memorijalnog centra, jedinstvenog muzejskog prostora u svijetu koji je posvećen genocidu nad Romima za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime