Hod protiv žena

0
126
Foto: Facebook/Žene sa interneta

U subotu nas očekuje još jedan Hod za život, u Zagrebu, Rijeci i Splitu. Organiziran je besplatan prijevoz iz raznih dijelova Hrvatske, kako bi se što više ljudi okupilo na manifestaciji koja, koliko god lijepo bila upakirana, u suštini poziva na zatiranje ženskih ljudskih prava.

U pozivu se ističe kako je „Hod za život” miroljubivi hod građana u znak potpore svakom djetetu – rođenom i nerođenom, njegovoj majci, ocu i svakoj obitelji. Cilj Hoda za život je skretanje pozornosti na poštivanje svakoga ljudskog života – od začeća do prirodne smrti”.

“Valja skrenuti pažnju na to kako nam se kroz ovakve inicijative nameće i novi metajezik, preuzet od kontrakulturnih pokreta 60ih, te kasnije NGO-a 90ih, gdje se ističe pozitivizam, u ovom slučaju zaštite vjerskih sloboda. To je najbjelodanije u formulaciji Hoda za život”, istaknuo je u četvrtak na predavanju Tko (sve) stoji iza Hoda za život? Hrvoje Šimičević, novinar tjednika Novosti.

“U svojim prethodnim naporima koristili su afirmativne ideje zaštite obitelji i to im je išlo u korist. Da se zamijetiti i kako konzervativne udruge i njihovi predstavnici spretno koriste jezik prava. Time stvaraju simbolički kapital, stvaraju dojam da imaju utemeljenje za svoje djelovanje u ustavnim vrednotama”, rekla je Antonija Petričušić, docentica na Pravnom fakultetu u Zagrebu.

Predavanje je u kinu Europa održao Neila Datta, tajnik Europskog parlamentarnog foruma o populaciji i razvoju i jedan od vodećih istraživača ultrakonzervatinih pokreta u Europi. Datta je objavio istraživanje Restoring the Natural Order: An Agenda for Europe, a nedavno mu je izišla i knjiga Vizija vjerskih ekstremista za mobilizaciju europskih društava protiv seksualnih i reproduktivnih ljudskih prava.

“Ove udruge otvaraju svoje urede u Bruxellesu, Strasbourgu i Beču, svim gradovima u kojima se donose važne odluke po pitanju politika na europskoj i međunarodnoj razini”, objasnio je Datta na današnjem predavanju. Rekao je kako se iz Hrvatske od akterica unutar ovih mreža ističe Željka Markić i U ime obitelji. “Referendum o braku koncipiran je prvo na brojnim sastancima Agende Europa i kasnije se njime eksperimentiralo u praksi u Hrvatskoj, a kasnije i u drugim zemljama”, rekao je Datta.

Podsjetimo se i kako je u prosincu prošle godine u zagrebačkoj Tratinskoj 66 otvoren prvi u nizu Centara za život udruge Hrvatska za život. Centar je prostor udruge Hrvatska za život i inicijative 40 dana za život,  a osim kao uredski prostor, služi kao “savjetodavno mjesto za trudnice u vezi informiranja o trudnoći, nerođenom djetetu, porodu, kao pomoć osobama koje pate od postabortivnog sindroma te bračnim parovima koji imaju problema s plodnošću”.

Prolajferi se pritom oslanjaju na širenje lažnih informacija, na dezinformiranje oko zakonske regulative, kontracepcije i pobačaja. Takozvani centri za život nagovještaju daljnju infiltraciju crkve i neokonzervativizma u zdravstveni sustav pa je izgledno da će se pokušati nametnuti kao pružatelji obaveznog savjetovanje ženama prije nego obavljanja pobačaja.  Isti scenarij i pripreme anti-choice pokreta koji se trenutačno događa u Hrvatskoj, mogao se pratiti u Makedoniji, Rusiji, Poljskoj, Slovačkoj… Kontinuirano se nastavlja i uznemiravanje pacijentica pred bolnicama.

Prolajferi su, dakle, borci za “nerođeni život”, dok ih za one rođene nije puno briga. Neće se boriti za dostupnost kontracepcije, spolni odgoj u školama, adekvatan rad sa žrtvama seksualnog nasilja, bolji Zakon o radu, bolje uvjete za žene radnice i trudnice, mogućnost lakšeg, kvalitetnijeg i jeftinijeg podizanja djece, besplatan prijevoz, školske knjige, vrtiće, javno financirano visoko školstvo, pomoć samohranim roditeljima. Za to neće inicirati kampanje, ulagati vrijeme i novac, povezivati se na međunarodnoj razini.

Previše je onih koji lako, uz prešutnu ili glasnu potporu političkog vrha zemlje, ulažu napore da zatru nasljeđe ženske borbe, da ženama oduzmu teško izborena reproduktivna i seksualna prava.

Tek su rijetke iznimke, poput Grada Rijeke, koji je odbio dati javni prostor za postavljanje štandova inicijativi protiv Istanbulske konvencije, Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

“Iza te inicijative stoje isti ljudi koji hodaju za zabranu prekida trudnoće i koji raspisuju referendume za smanjivanje prava manjinama. Naš Grad je stao u obranu svih žena žrtava nasilja kojima je ovaj dokument bio posljednja nada da će ih se od nasilja i zaštiti. Naš grad je rekao “ne” manipulacijama i lažima. Za obitelj bez nasilja, za život u slobodi”, istaknuli su.

Građanke i građani Rijeke također su pozvali sve da im se pridruže 19. svibnja s početkom u 10 sati na Jadranskom trgu u Hodu za slobodu, kontra Hoda za život.

“Okupit ćemo se protiv laži i manipulacija; radi zaštite žena i ženskih života. Okupit ćemo se kako bi slavili obitelj u svim formama: nuklearne i dugine obitelji, obitelji bez djece, jednoroditeljske obitelji, samohrane obitelji, posvojiteljske obitelji, udomiteljske obitelji, izvanbračne zajednice bez zajedničke djece, izvanbračne zajednice sa zajedničkom djecom – za obitelj u svim oblicima, za ljubav bez nametnutih pravila i očekivanja!”, stoji u pozivu.

Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Phralipena.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime